Sektörel Bilgiler / İzmir Otoshow

Otomobillerde segmentler neleri ifade ediyor?
Otomobil segmentleri, otomobillerin boyut, hacim, fiyat, performans gibi kriterlerle değerlendirilerek oluşturulan sınıflandırmalardır. Buna göre:
                
A: Mini
B: Küçük
C: Orta
D: Büyük
E: Yönetici
F: Lüks
G: Spor
M: Çok amaçlı
SUV: Spor kullanıma uygun
LCV: Hafif ticari araçlar
Hangi araçlar hangi segmenttedir?
A segmenti otomobiller: Basic, mini, minicar, şehir arabası, economy car, city car olarak da isimlendiriler. Oldukça küçük araçlardır.
Örnekler: Citroen C2, Ford Ka, Renault Twingo, Peugeot 108, Smart, Fiat Panda gibi…
 
B segmenti otomobiller: Small, küçük olarak isimlendiriler.
Örnekler: Fiat Punto, Ford Fiesta, Honda City, Opel Corsa, Peugeot 208, Renault Clio, Toyota Yaris, VW Polo, Honda Jazz,  Hyundai Accent, Nissan Micra gibi…
 
C segmenti otomobiller: Small family car, küçük aile arabası olarak da isimlendiriler. Alt orta sınıf  araçlar grubudur.
Örnekler: Audi A3, BMW 1 Serisi, Ford Focus, Honda Civic, Hyundai Accent Era, Opel Astra, Peugeot 308, Toyota Corolla, VW Golf , Mitsubishi Lancer, Renault Fluence, Hyundai i30, Kia Cee’d,  Kia Cerato, Skoda Octavia, Dacia Logan, Toyota Auris gibi…
 
D segmenti otomobiller: Large family car grubundaki araçlar büyük aile arabası olarak da isimlendirilirler. Üst orta sınıf grubudur.
Örnekler: Audi A4, Citroen C5, Ford Mondeo, Jaguar X-Type,  Opel Insignia, Volkswagen Passat, Ford Mondeo , Skoda Superb, Mercedes C-Serisi, BMW 3 Serisi gibi…
 
E segmenti otomobiller: Executive car olarak da isimlendirilen üst sınıf otomobil grubudur.
Örnekler: BMW 5 serisi, Jaguar S-Type,  Mercedes E sınıfı, Audi A6 gibi…
F segmenti otomobiller: Luxury, lüks sınıf otomobil gruplarındandır.
Örnekler: Audi A8, BMW 7 serisi, Mercedes S sınıfı gibi…
G segmenti otomobiller: Sports car , spor otomobillerdir.
Örnekler: Audi TT, Porsche 911 gibi…
 
M segmenti otomobiller: MPV – Multi Purpose Vehicle , çok amaçlı taşıtlardır.
Örnekler: Fiat 500, Ford B-Max, Peugeot 5008 gibi…
 
SUV Sports Utility Vehicle – Spor Kullanıma Uygun Araçlar
Small SUV – Halk diliyle Cip – Küçük SUV: Jeep Renegade, Subaru XV gibi…
Medium SUV – Orta SUV:Nissan Qashqai,  Peugeot 3008 gibi…
Large SUV – Büyük SUV: Range Rover, Cadillac Escalade gibi…
Premium SUV – Lüks SUV: Jaguar F-Pace…


Hafif Ticari Araçlar
LCV (Light Commercial Vehicle – Hafif Ticari Araç)
LCV – Pick-up Kamyonet – Toyota Hilux, Nissan Navara, Mitsubishi L200
CDV – Car Derived Van – Otomobilden türetilmiş van – Opel Corsa Van, Fiesta Van gibi
LCV – Medium -size Van – Orta boy van – Renault Trafic
LCV – Full-size Van – Tam boy van – Volkswagen Transporter
Emniyet Kemeri Neden Gereklidir?
Emniyet kemerlerinin yararları, kaza kategorilerinin hepsinde görülmektedir. Fakat ölüm ve ağır yaralanmanın en çok meydana geldiği çarpma/çarpışma kazalarındaki yararları daha dikkat çekicidir. 

Çarpma sonucu savrulan bir eşya da olsa insan bedeni de olsa eninde sonunda bir engelle durdurulur. Bir çarpma anında araç saniyenin ilk on salisesinde durmakta ise de eğer emniyet kemeri takılı değilse direksiyon, kontrol paneli ya da ön cam tarafından durdurulana kadar araç içindeki eşyalar ve araçta bulunan kişilerin bedenleri aynı hızdaki hareketlerine devam edeceklerdir.
Oysa doğru takılmış bir emniyet kemeri insan bedenini:
  • Çarpma etkisiyle vücutta meydana gelen sarsıntının kademe kademe azalmasını sağlayarak,
  • Kaza anında meydana gelen çarpma etkisini vücut yapısındaki en güçlü noktalara yönelterek,
  • Çarpma etkisinin vücutta tek noktada toplanmayıp dağılmasını sağlayarak,
  • Çarpma/çarpışma anında koltuktan fırlamayı engelleyerek,
  • Hassas ve en önemli organların yer aldığı kafa ve omuriliğin herhangi bir yere çarpmasını önleyerek korumaktadır.
​Elektrikli Otomobil Nedir?
Elektrikli otomobil bir veya daha fazla elektrik motoru kullanarak, bataryalardan ve diğer enerji depolama cihazlarında depoladığı elektriği kullanarak sürülen otomobildir. Elektrik motorları ani tork verir, güçlü ve dengeli hızlanma sağlar. Elektrikli otomobillerin, otomotiv endüstrisinde ileride önemli bir etkisinin olacağı düşünülmektedir. Bu türdeki arabalar yakıt tasarrufu yanında şehir&hava kirliliğini düşürüp, küresel ısınmayı azaltmak amacıyla üretilmiştir. 
Elektrikli Araçlar Ne Kadar Yaygınlaşacak?
2016 yılı sonuna kadar Türkiye’de 60 bine yakın elektrikli aracın karayollarında olması ve 2020 yılı itibarıyla otomobil satışlarının yüzde 10’unun elektrikli araçlardan oluşacağı öngörülmektedir. Deloitte’nin raporuna göre 2020’de dünyada yaklaşık 13 milyon elektrikli aracın kullanılacağı tahmin edilmektedir. Almanya 2020’de 1 milyon, Çin ise 4 milyon elektrikli araç kullanımını hedeflemektedir.
Elektrikli Araçların Topluma Faydası Nedir?
Elektrikli araçlar, nispeten enerjinin daha ucuz olacağı saatlerde (gece, haftasonu, v.s.) şarj edilme eğiliminde olacağından enerjinin kullanımını daha dengeli hale getirebileceklerdir. Bu tip bir enerji yönetimi, kullanılan elektrikli araçların sayıları arttığında fosil yakıttan enerji üreten santrallerin devre dışı kalmasına ve yenilenebilir enerji kaynaklarının arttırılarak çok daha çevreci bir geleceğe ulaşmamıza katkıda bulunacaklardır.
Türkiye’de Hangi Elektrikli Araçları Görebileceğiz?

ETOX – Zafer, Renault- Fluence ZE, Opel – Ampera, Nissan – Leaf, Toyota – Prius / Yaris, Chevrolet – Volt, Mitubishi – İ Miev, BMW – İ3 gibi modelleri Türkiye yollarında görebilirsiniz.

Türkiye'de Üretilen İlk Araba Hangisidir, Markası, Modeli Nedir?
İlk Türk üretimi otomobil ise 1960'da Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in talimatıyla, TCDD tarafından yalnızca beş tane üretilen (129 günde) "Devrim" adı verilen örnek otomobildir. Anadol, Türkiye'de toplu olarak üretilen ilk otomobil markasıdır. Anadol'un ilk modelleri İngiliz Reliant/Ogle tarafından tasarlanmıştır. Bütün modellerinde kaportası cam elyafı ve polyesterden yapılan Anadol'da motor olarak da Ford motorları kullanılmıştır. Anadol adı, açılan isim yarışması sonucunda finale kalan; Anadolu, Anadol ve Koç arasından seçilmiştir. Az sayıda kalan örnekleri, günümüzde genellikle ortadan kesilerek kamyonet yapılmış biçimleri ile adını aldığı Anadolu'nun küçük şehirlerinde halen kullanılmaktadır.